Już drugie miesiąc realizujemy zadanie „Dbamy o dziedzictwo kulturowe Sądecczyzny – cykl warsztatów tanecznych dla członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie”.
Tym razem mieliśmy przyjemność poznać i szlifować tańce Mieszczan Sądeckich: polonez, mazur, galopkę oraz kadryl. 10 godzin warsztatów odbyliśmy zaraz po powrocie z Peru 🙂 w Wiejskim Domu Ludowym w Mystkowie.
27-28 czerwca przygotowaliśmy nowy program artystyczny oparty na nowych tańcach oraz melodiach – premiera już wkrótce.
W warsztatach wzięło udział 95 osób (grupa reprezentacyjna oraz grupa starostów), a za stworzenie nowej choreografii była odpowiedzialna Pani Wiesława Hazuka.
Wiesława Hazuka – regionalistka, specjalistka z zakresu kultury Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich, wykładowczyni kursów instruktorskich i szkoleń dla kadry zespołów regionalnych i zespołów pieśni i tańca w kraju i za granicą, na co dzień instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” w Tarnowie.
Zadanie ma na celu prezentowanie i promowanie lokalnych tradycji etnograficznego regionu Sądecczyzny poprzez Zespół Regionalny Mystkowianie, rozwijanie kompetencji kulturowych mieszkańców Małopolski, które będą mieć wpływ na promocję Małopolski (tylko w tym roku zespół będzie prezentował się w Peru, na Słowacji oraz na czterech festiwalach w Polsce).
W ramach zdania zostaną przeprowadzone 3 warsztaty taneczne (w tym trzydniowe zgrupowanie taneczne w Murzasichle) dla członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa (folklor Mieszczan Sądeckich, Pogórzan, Lachów Sądeckich z centralnej części regionu oraz Rusnaków z gminy Kamionka Wielka) oraz przygotowane 3 nowe programy artystyczne, które będą prezentowane przez Zespół.
————————————
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autor projektu: Kamil Wiatr