KAMIL WIATR – KIEROWNIK ZESPOŁU REGIONALNEGO MYSTKOWIANIE


Kamil Wiatr
– absolwent studiów magisterskich specjalność: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Studiów Podyplomowych Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej (Employer Branding). Obecnie zawodowo Kierownik Operacyjny w branży HR. Członek i kierownik Zespołu Regionalnego Mystkowianie od 2022 roku. Administrator kanałów społecznościowych Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Pomysłodawca, autor oraz koordynator wielu projektów z Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Małopolskim oraz Starostwem Powiatowym. Jako członek Zespołu zdobył indywidualnie III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie w 2017 roku. Organizator wszystkich wyjazdów zagranicznych Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Nagrodzony Srebrnym Sercem Lachowskim (2023), Srebrnym Jabłkiem Sądeckim (2019) za zaangażowanie w pracę Zespołu oraz jego rozwój i aktywną promocję folkloru Lachów Sądeckich w kraju i za granicą. Otrzymał również Medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor (2022) w podziękowaniu za całokształt działalności społeczno-kulturalne, ochronę tradycji i spuścizny przodków poprzez krzewienie folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz pracę na rzecz społeczności lokalnej i całej Małopolski. W 2024 roku został nagrodzony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Srebrny Krzyż Małopolski, Odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Złotym Jabłkiem Sądeckim.

 

PATRYK RUTKOWSKI – CHOREOGRAF I KIEROWNIK ARTYSTYCZNY ZESPOŁU REGIONALNEGO MYSTKOWIANIE

Patryk Rutkowski – etnolog, badacz kultury ludowej, choreograf oraz pedagog. Zainteresowanie do folkloru wyniósł z rodzinnego domu. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia oraz etnologia i antropologia kulturowa) oraz Dwuletniego Studium Tańca – specjalizacja Taniec Ludowy organizowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury. Wykładowca Kursu dla Instruktorów Tańca Ludowego. Współwłaściciel firmy Szafa ETNOgrafa zajmującej się badaniami etnograficznymi, rekonstrukcją oraz szyciem strojów ludowych i odzieży stylizowanej polskim folklorem. Od 2009 roku choreograf Zespołu Regionalnego Mali Mystkowianie, a od 2014 roku kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Ostatnie 10 lat pracy zawodowej poświęcił na odtworzeniu mystkowskiego folkloru. Na podstawie wywiadów z najstarszymi mieszkańcami wsi oraz starych fotografii udało się w całości zrekonstruować zapomniane (wręcz unikatowe) tańce, zabawy, śpiewy oraz stroje. Dodatkowo w ciągu swojej działalności dokonał rekonstrukcji tańców z okolic Alwerni wraz ze strojem ludowym, odtworzył strój ludowy z okolic Biskupic oraz Dobczyc. Jego zainteresowania badawcze to kultura ludowa Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego oraz ubiory ludowe. Obecne zainteresowania dotyczą kultury materialnej Karpat i Podkarpacia ze szczególnym uwzględnieniem grup etnograficznych zamieszkujących Sądecczyznę, kultury Łemków, ubiorów ludowych lachowskich i góralskich, a także grup ościennych, kultury społecznej i duchowej dawnej wsi. Jest autorem wszystkich programów tanecznych Zespołu. W całości zrekonstruował folklor Mieszczan Ziemi Sądeckiej oraz Rusnaków Sądeckich od Boguszy.

W 2019 roku otrzymał Odznakę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” , Srebrne Jabłko Sądeckie oraz Medal Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”.
W 2021 dołączył do grona Ekspertów ds. Folkloru Polskiej Sekcji CIOFF. W 2022 roku wyróżniony w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce.
W 2024 roku został nagrodzony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Złoty Krzyż Małopolski, Złotym Jabłkiem Sądeckim oraz Srebrnym Lachowskim Sercem.

 

BENEDYKT PORĘBA – KIEROWNIK HONOROWY ZESPOŁU REGIONALNEGO MYSTKOWIANIE

Benedykt Poręba – niestrudzony społecznik, pasjonat folkloru, założyciel i kierownik Zespołu Regionalnego „Mystkowianie”, wieloletni samorządowiec w gminie Kamionka Wielka.
Niestrudzony, lokalny patriota, który nie zważając na wiek, wciąż bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, gminnej i powiatowej. Mieszka w Mystkowie. Z tą przepiękną miejscowością w gminie Kamionka Wielka związany jest od 1963 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył również na tej samej uczelni podyplomowe studium bankowości. Pracował w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, był dyrektorem Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu, dyrektorem ds. marketingu w Przedsiębiorstwie Ceramicznym Biegonice Składy sp. z o.o.

Żyłkę społecznika zawsze miał we krwi. Nie zamierza rezygnować z tego, co kocha – działać dla ludzi. Czyni to ze wspaniałym efektem na wielu płaszczyznach. Jest byłym radnym Gminy Kamionka Wielka. Mandat ten piastował nieprzerwanie od trzydziestu sześciu lat. W latach 1990 – 1996 pan Benedykt był wiceprzewodniczącym Rady Gminy Kamionka Wielka, od 2002 do 2006 roku przewodniczący RG. Od 1967 roku aktywnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mystkowie. Był wiceprezesem tej jednostki. Inicjator nadania szkole w Mystkowie imienia ks. prof. Piotra Poręby.W 1984 roku założyli z żoną Hanną Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Mystkowianie”, a w 2014 roku pan Benedykt założył Zespół Regionalny Mystkowianie. W 2015 roku otrzymał tytuł Sądeczanina Roku. Benedykt Poręba (w kategorii osobowość) oraz zespół „Mystkowianie (w kategorii instytucja/zespół) zwyciężyli bezapelacyjnie w III Plebiscycie o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Benedykt Poręba był wielokrotnie odznaczany za działalność społeczną i kulturalną. Otrzymał między innymi Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Srebrne oraz Złote Jabłko Sądeckie, a także Złoty, Srebrny i Brązowy Medal OSP. W 2019 roku otrzymał Medal Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”. Dwukrotnie otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Benedykt Poręba w 2022 roku został Seniorem Roku w ramach plebiscytu „Poza Stereotypem – Senior i Seniorka Roku”, a w 2023 roku Stowarzyszenie Lachów Sądeckich uhonorowało go Złotym Lachowskim Sercem. Od tego też roku pełni funkcję Kierownika Honorowego Zespołu. W 2024 roku został nagrodzony Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Złoty Krzyż Małopolski oraz Nagrodą Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu „Złotym Piórem”.