Od 19 do 21 maja odbyliśmy trzydniowe warsztaty (łącznie 20 godzin tańca) z zakresu tradycyjnego tańca Rusnaków z Gminy Kamionka Wielka. Było to dla nas niezwykłe przeżycie, ponieważ po raz pierwszy mieliśmy przyjemność zapoznać się z folklorem rusnackim. Warto podkreślić, że nasz choreograf Patryk Rutkowski – jako pierwsza osoba w Polsce podjęła się próby rekonstrukcji tego unikalnego, ale niemal całkowicie zapomnianego folkloru. W warsztatach wzięło udział 96 osób, a poprowadził je Mariusz Żwierko.

Mariusz Żwierko – choreograf, tancerz, instruktor, pedagog. Od wczesnej młodości związany z folklorem. Tańczył w Zespole Pieśni i Tańca „Grajewie” oraz Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu
Warszawskiego „Warszawianka”. Obecnie pracuje jako kierownik artystyczny ZPiT „Kurpie Zielone”, działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Jest też założycielem i kierownikiem warszawskiej grupy Woda na Młyn, łączącej taniec tradycyjny ze współczesnymi trendami scenicznymi. Współpracował z wieloma zespołami folklorystycznymi, m.in. Ludowym Zespołem Artystycznym „Promni”, ZPiT „Ziemia Bydgoska” czy P.A. „Meandry”, dla których tworzy choreografie oparte na tańcach kurpiowskich i innych regionów. Od lat wspiera swoimi choreografiami Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy. Pracował jako nauczyciel i wykładowca w szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach niepublicznych. Od 2015 roku działa w Stowarzyszeniu Passionfruits z Warszawy, które zajmuje się m.in. edukacją nieformalną dzieci, młodzieży i dorosłych. Studiował nauczanie języka niemieckiego oraz germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie student kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku na specjalności Kultura Podlasia.

Zadanie ma na celu prezentowanie i promowanie lokalnych tradycji etnograficznego regionu Sądecczyzny poprzez Zespół Regionalny Mystkowianie, rozwijanie kompetencji kulturowych mieszkańców Małopolski, które będą mieć wpływ na promocję Małopolski (tylko w tym roku zespół będzie prezentował się w Peru, na Słowacji oraz na czterech festiwalach w Polsce).
W ramach zdania zostaną przeprowadzone 3 warsztaty taneczne (w tym trzydniowe zgrupowanie taneczne w Murzasichle) dla członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa (folklor Mieszczan Sądeckich, Pogórzan, Lachów Sądeckich z centralnej części regionu oraz Rusnaków z gminy Kamionka Wielka) oraz przygotowane 3 nowe programy artystyczne, które będą prezentowane przez Zespół.

Działanie w istotny sposób wpłynie na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej w Mystkowie i okolicach. Warto zaznaczyć, że
działalność Zespołu jest przez wielu dostrzegana ze względu na samodzielną próbę ocalenia i odtworzenia unikatowego folkloru z części wschodniej etnograficznej Sądecczyzny (folklor pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz folklor rusnacki z gminy Kamionka Wielka). Zespół o wielopokoleniowym charakterze pozwala czerpać wiedzę ze źródła (od nosicieli tradycji), umożliwia powrót do własnych korzeni, jednocześnie chroniąc unikatowe dziedzictwo regionu. Mystkowianie są jedynym Zespołem w Polsce, który prezentuje ten fragment folkloru Ziemi Sądeckiej. Członkowie Zespołu przy wsparciu kierownika artystycznego i organizacyjnego poprzez badania terenowe (wywiady etnograficzne z najstarszymi mieszkańcami wsi oraz zbieranie starych fotografii) zrekonstruowali w całości zapomniany na tych ziemiach strój ludowy.

————————————
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autor projektu: Kamil Wiatr