Za nami II Spotkania z Lachami Sądeckimi – Festiwal Tańca Ludowego, święto folkloru, którego inicjatorem oraz organizatorem był Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa, a Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ było partnerem wydarzenia. CO TAM SIĘ DZIAŁO!

Festiwal Tańca Ludowego otworzył Kierownik Zespołu – Kamil Wiatr oraz Kierownik Artystyczny -Patryk Rutkowski. Mystkowianie na początku podziękowali osobom, dzięki których zaangażowaniu mogą realizować kolejne projekty kulturalne oraz promować folklor Sądecczyzny i Małopolskę w kraju, jak i zagranicą:
Patryka Wichra – Poseła na Sejm RP
Martę Mordarską – Radną Województwa Małopolskiego
Magdalenę Dąbrowską – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej
Piotra Gąsienicę – Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Poseł na Sejm RP – Patryk Wicher wyraził wdzięczność za organizację wydarzenia oraz promocję nie tylko lokalnego folkloru, ale różnorodnej kultury ludowej z całej Polski. Z kolei  Marta Mordarska podczas otwarcia wydarzenia wskazała na znaczącą rolę Mystkowian w promocji Małopolski, których określiła mianem „Ambasadorów małopolskiej kultury”. Zastępca Dyrektora sądeckiego SOKOŁA wyraził swoją aprobatę inicjatywie Spotkań z Lachami Sądeckimi, wskazując jednocześnie, że siedziba MCK SOKÓŁ jest domem Lachów Sądeckich.

Podczas sobotniego widowiska, w scenerii mystkowskiej izby na weselu Jana i Anny publiczność mogła podziwiać bogactwo strojów, tańca, śpiewu i muzyki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”, Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej POŁONINY oraz gospodarze-Zespół Regionalny Mystkowianie.

Wspaniała publiczność, która po brzegi wypełniła salę nowosądeckiego Sokoła mogła zobaczyć różnorodność i piękno polskiego folkloru. Na scenie pojawił się folklor z Szamotuł, Biskupizny, Sannik, Łowicza, Przeworska, Krosna oraz Sądecczyzny. Każdy kto wnikliwie oglądał widowisko zauważył, że Anna pojawiała się w stroju grupy etnograficznej, której tańce były wykonywane. I tak mogliśmy ją widzieć w stroju lachowskim, rzeszowskim, łowickim oraz szamotulskim, kiedy to Jan prezentował się w najbogatszym lachowskim kaftanie.

Gospodarze zaprezentowali trzy grupy: młodzieżową, reprezentacyjną oraz seniorów, którzy ukazali tańce Lachów Sądeckich, Pogranicza Lachowsko-Pogórzańskiego, Pogórza oraz Rusnaków. Podczas widowiska wyreżyserowanego przez inicjatora i pomysłodawcę całego wydarzenia – Patryka Rutkowskiego, zaprezentowało się ponad 250 artystów, którzy choś z odległych od siebie regionów pokazali jak bardzo folklor łączy ludzi. Wspólny finał składał się m.in. z polki gwóźdź, klapoka, poniewieranego, polki z podskokiem oraz polki z liściem.

Na koniec gospodarze z Mystkowa uhonorowali występujących pamiątkowymi wizerunkami Matki Bożej w odzieniu lachowskim, a kierownik Mystkowian Kamil Wiatr, wspólnie z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej na koniec podziękował wszystkim członkom Zespołu za zaangażowanie podczas przygotowań oraz intensywny sezon artystyczny. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Patryka Rutkowskiego – Kierownika Artystycznego Zespołu, Dominiki Szołdrowskiej – Instruktori Grupy Młodzieżowej, Remigiusza Szczeciny – Akompaniatora, Damiana Cwynara – prymisty oraz Jacka Głowackiego odpowiadającego w Zespole za scenografię.

Koncert zakończył się wzruszającym akcentem, tj. wręczeniem dla Benedykta Poręby tytułu Honorowego Kierownika Zespołu ❤, którego dokonali Mystkowianie wraz z „Chrzestną Matką Zespołu”- Martą Mordarską. 

Po zakończonym koncercie wszyscy artyści udali się do Wiejskiego Domu Kultury na Mystkowie, gdzie przy ludowej muzyce oraz Muzikanci Raslavicke wspólnie bawili się do białego rana.
Za niezwykle smaczny poczęstunek oraz gościnność zadbały wspaniałe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mystkowa.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością:
Patryk Wicher-Poseł na Sejm RP,
Marta Mordarska– Radna Województwa Małopolskiego,
Jadwiga Wójtowicz – Radna Województwa Małopolskiego,
Antoni Koszyk – Wicestarosta Nowosądecki,
Anna Glixelli – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów,
Gabriela Puszko – Dyrektor Biura Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
Magdalena Dąbrowska – Dyrektor GOK w Kamionce Wielkiej,
Stanisław Poręba – Sołtys Mystkowa,
Piotr Gąsienica – Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń z regionu.

Na koncercie pojawiły się liczne delegacje, m.in. z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Pałacu Kultury Zagłębia, Koła Gospodyń Wiejskich Miękinia, KGW Nowoczesna Gospodyni w Tymowej, OSP KSRG Mystków.

——————————————————————–
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ORGANIZATOR:

  • Zespół Regionalny Mystkowianie

PARTNER

  • Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

PATRONAT HONOROWY

  • Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
  • Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego

PATRONAT MEDIALNY

  • Okiem Fotoreportera
  • Radio RDN Nowy Sącz
  • miastoNS.pl