W dniach 18 – 23 lipca nasz zespół uczestniczył w 56. Međunarodna smotra folklora w Zagrzebiu – stolicy Chorwacji. Zostaliśmy uhonorowani Certyfikatem Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.

To był piękny, a zarazem bardzo intensywny czas – próby, koncerty średnio dwa razy w ciągu dnia na różnych scenach zarówno w samym Zagrzebiu jak i w Sveta Nedelja. Niesamowity klimat festiwalu tworzyli wspaniali ludzie z całego świata m.in. z Algierii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Niemiec, Austrii, Włoch, Słowenii, a także wiele zespołów z samej Chorwacji.
Mimo obowiązków, był również czas na odpoczynek. Korzystając z przepięknej słonecznej pogody, spędzaliśmy czas nad jeziorem Jarun w Zagrzebiu.

Mystkowscy tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami strojów ludowych- prezentowali tańce Lachów Sądeckich, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem. Ważnym punktem chorwackiej przygody był udział w nagrywanym przez państwową telewizję HTV koncercie finałowym, kończącym festiwal, który był poprzedzony kilkoma próbami i konsultacjami z dyrektorem artystycznym tego wydarzenia.

Niezwykły klimat, upalne dni i ciepłe noce, wspaniali ludzie, wszystko to tworzyło  niesamowitą atmosferę festiwalu, który na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.