Zespół Regionalny Mystkowianie przez 10 dni prezentował lachowski folklor oraz Małopolskę na prestiżowym festiwalu w New Delhi. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Culture Connects” Zespół otrzymał nagrodę oraz tytuł Laureata. Obok Zespołu z Polski prezentowały się grupy z Rumunii, Bułgarii, Korei Południowej, Tajlandii, Indonezji, Kirgistanu, Uzbekistanu oraz Sri Lanki.

Zespół drogą lotniczą przez Warszawę, Stambuł udał się po raz pierwszy w swojej historii do Indii.
12- osobowa delegacja Zespołu z Mystkowa na zaproszenie CIOFF India oraz Charu Castle Foundation przez 9 dni poznawała niesamowite bogactwo kultury Indi, a każdego dnia festiwalowego prezentowała tańce z Sądecczyzny (Lachy Sądeckie oraz Rusnacy). Mystkowianie wzięli udział w warsztatach tańca indyjskiego, smakowaliśmy lokalnej kuchni, odwiedziliśmy niesamowite bazary, hinduskie świątynie, meczety oraz wzbogaciliśmy się o prawdziwe „cuda” do zespołowej garderoby.

Zespół zatańczył 6 koncertów. Koncerty Mystkowian oklaskiwało kilka tysięcy Hindusów. Ich występy kilkukrotnie kończyły się owacjami na stojąco, co na długo zostanie w pamięci uczestników wyjazdu. Prawdziwą furorę zrobił śpiew „Kukułeczki”, który po każdym z występów długo był nucony przez festiwalową publiczność.

Indie zszokowały egzotyką, wyjątkową gościnnością oraz niesamowitymi spotkaniami z indyjską rzeczywistością. Publiczność zachwycała się lachowskimi polkami, bogactwem i różnorodnością strojów oraz lachowską muzyką. Każde miejsce urzekło Mystkowian serdecznością, o której nigdy nie zapomną.

W wolnym czasie Zespół z Mystkowa odwiedził najpiękniejsze zabytki New Delhi: Dżami Masdżid, Chandni Chowk, Czerwony Fort czy Akshardham oraz zobaczył jeden z cudów świata – Taj Mahal wraz z sąsiadującym fortem w Agrze.

Zespół został doceniony na festiwalu oddalonego od domu o ponad 6500 kilometrów nagrodą oraz tytułem Laureata.

Zespół od strony etnograficznej i choreograficznej przygotował Patryk Rutkowski. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba oraz Kamil Wiatr.
Mystkowianie zapraszają też w swoje szeregi nowych członków, szczególnie mężczyzn od 16 roku życia. Próby odbywają się w Domu Ludowym na Mystkowie w każdy piątek o godzinie 20:00.
————————
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Logo Małopolska