W poniedziałek, 27 maja 2024, w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbył się wernisaż wystawy fotografii „Pocztówki z Sądecczyzny”. Autorem zdjęć jest Daniel Franek, w mediach społecznościowych znany również jako OKIEM FOTOREPORTERA. Wystawa została zorganizowana w ramach Jubileuszu dziesięciolecia Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa.

Gości przywitał Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, który podkreślił, że Instytut jest „domem dla wszystkich ludów Karpat”, pogratulował osiągnięć Zespołowi Regionalnemu Mystkowianie, nazywając go „wizytówką Małopolski”.

Wydarzenie rozpoczęła prelekcja Patryka Rutkowskiego, pt. „Mystkowanie – zróżnicowanie kulturowe ziemi sądeckiej”.

Wystawa prezentuje fotografie, zrekonstruowanych strojów ludowych, mieszczańskich i miejskich, które zostały wykonane w małopolskich skansenach.

Ekspozycja koncentruje się na dziedzictwie kulturowym ziemi sądeckiej. Przedstawione stroje reprezentują zarówno mieszkańców centralnej części regionu, jak i specyficzne grupy etnograficzne Sądecczyzny, w tym Lachów Sądeckich oraz Lachów z pogranicza pogórzańsko-lachowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wsi Mystków. Na wystawie znajdują się również stroje Pogórzan Sądeckich z okolic Korzennej oraz Rusnaków Sądeckich z Łemkowszyzny Zachodniej.

Mystków, leżący na podwójnym pograniczu i będący buforem między granicą góralsko-krakowską oraz pograniczem lachowsko-pogórzańskim, w połączeniu z wpływem kultury łemkowskiej, cesarskiej oraz bliskości miasta, stanowi miejsce o wyjątkowym bogactwie kulturowym.

Na wystawie można podziwiać hołośnie, kurpiele, karbioki, czepce tiulowe, żupany kroju czamary polskiej, wstążki żakardowe, wizytki żakardowe oraz bluzki typu miejskiego. Prezentowane są także spódnice wykonane z wzorzystych perkali, farbowanych płócien znanych jako wybijanki czy farbówki, oraz archaiczne fartuchy zdobione angielskim i płaskim, białym haftem. Wśród eksponatów znajdują się gorsety z adamaszku, lnianego płótna, zdobione złotym szychem, jedwabne chustki z haftem adwentowym, barankówki, drewniorki i zajączkówki.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej barwnej i bogatej ekspozycji, która będzie otwarta do końca czerwca!

Zespół Regionalny Mystkowianie, założony w 2014 roku przez Benedykta Porębę, działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Od początku swojego istnienia zespół koncentruje się na prezentowaniu tańca, śpiewu i muzyki folkloru Ziemi Sądeckiej, w szczególności Lachów Sądeckich, z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz z centralnej części regionu.

Mystkowianie nieustannie rozwijają swoje umiejętności i poszerzają repertuar, angażując się w różne formy upowszechniania lokalnej kultury. Zespół nagrał płytę z zapomnianymi pastorałkami, realizował warsztaty śpiewu i gry na instrumentach ludowych, prowadził zajęcia z haftu lachowskiego i kuchni regionalnej. Współpracując z innymi zespołami regionalnymi oraz organizacjami społecznymi, Mystkowianie kontynuują misję promowania i zachowania bogatego dziedzictwa kulturowego Ziemi Sądeckiej.

Na swoim koncie ZR Mystkowianie ma szereg wyróżnień i nagród, takich jak Grand Prix na 33. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie i Rzeszowie w 2017 roku, Grand Prix na V International Multi-Genre online festival, I miejsce na XXVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” oraz Brązowe i Srebrne Żywieckie Serce na 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. W 2024 roku Mystkowianie zdobyli I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Power w Katowicach w kategorii grup młodzieżowych i reprezentacyjnych, a także Grand Prix „Puchar Czarnych Diamentów” na tym samym festiwalu.

Mystkowianie koncertowali w wielu krajach, w tym w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Litwie, Czechach, Węgrzech, Słowacji, Rumunii, Ukrainie, Rosji, Turcji, Indiach, Meksyku, Peru oraz Japonii, prezentując bogactwo kultury lachowskiej, sądeckiej i małopolskiej.

Fot. MCK Sokół