PARTNEREM GŁÓWNYM KARPACKIEGO FESTIWALU TAŃCA – III SPOTKAŃ Z LACHAMI SĄDECKIMI JEST MAŁOPOLSKA!!!
Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych.
Kierownictwo zespołu tworzą: Ewa Ott- Kamińska – dyrektor artystyczna i założycielka Zespołu, Komisarz Regionu Zachodniopomorskiego Polskiej Sekcji CIOFF, Kazimierz Ott – Prezes Stowarzyszenia ZPiT „Szczecinianie” oraz Krzysztof Kamiński – dyrektor muzyczny.
Od 8 lat „Szczecinianie” są jedynym Zespołem Folklorystycznym w naszym Regionie, który posiada przyznaną i aktualną weryfikację Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), która jest członkiem UNESCO. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Dlatego Zespół w ciągu ostatnich tylko pięciu lat zapraszany był na najważniejsze i najbardziej prestiżowe Międzynarodowe Festiwale Folkloru odbywające się w Polsce, Tunezji, Indiach, Chinach, Portugalii, Włoszech, Niemczech, czy Turcji.
Na deskach Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zespół zaprezentuje się w dwóch odsłonach:
Kaszuby – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza Gdańskiego. Rdzenni Kaszubi posługują się językiem kaszubskim, który od 2005 ma status języka regionalnego.
Lublin – w skład Lubelszczyzny wchodzą Wyżyna Lubelska, Polesie Lubelskie i Wołyńskie, południowe Podlasie oraz Roztocze. Charakterystycznym elementem strojów lubelskich są tzw. pasiaki, które występowały w regionie Mazowsza i Małopolski Północnej. Mianem stroju lubelskiego, określa się m. in strój krzczonowski, które jest w ich repertuarze.
ᴘᴀʀᴛɴᴇʀ ɢᴌᴏ́ᴡɴʏ