Od 17 do 20 września miała miejsce wyjątkowa, bo online edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „OBLICZA TRADYCJI” w Zielonej Górze. Podczas trzydniowych przeglądów konkursowych mogliśmy podziwiać na telebimach oraz w sieci 30 zespołów ludowych z całego świata, 11 kapel oraz 15 solistów. Decyzją Rady Artystycznej w kategorii zespołów polskich II miejsce oraz nagrodę w wysokości 800 euro otrzymał Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa.

 

Mystkowianie w Zielonej Górze zaprezentowali się w trzech odsłonach prezentując program muzyczno – taneczny, solistę (Dominika Szołdrowska) oraz muzykę (Anna Wiktor, Artur Wiktor, Kacper Michalik, Damian Cwynar oraz Łukasz Kowalik. Ca przygotowanie prezentacji odpowiadał choreograf Patryk Rutkowski oraz Kamil Wiatr. Nagroda zielonogórskiego festiwalu jest dla nas wielkim wyróżnieniem – szczególnie w tym ciężkim dla wszystkich roku. Już sama kwalifikacja i udział był dla nas sporym zaskoczeniem. Zostaliśmy zauważeni na tle wielu wspaniałych Zespołów z całej Polski. To dla nas wielka motywacja do dalszej pracy – mówi Patryk Rutkowski.

I miejsce zdobył ZR Grojcowianie z Wiepsza, III miejsce ex aequo: Zespół Pieśni i Tańca Pałacu Kultury Zagłębia „Gołowianie” z Dąbrowy Górniczej i Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” z Rzeszowa. Wyróżnienie trafiło do Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Lubuskiego.