Blisko 250 artystów z 10 zespołów z 8 państw świata w zaledwie kilka chwil podbiło serca małopolskiej publiczności. Wśród nich Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa. Przez 3 dni na historycznym rynku w Myślenicach rozbrzmiewał folklor z całego świata. Barwne stroje, niespotykane dźwięki i dynamiczne ruchy na długo pozostaną w pamięci widzów.

Mystkowianie zaprezentowali się w 80-minutowym koncercie, podczas którego zaprezentowali zróżnicowanie kulturowe Sądecczyzny.

Małopolskie Spotkania z Folklorem po raz kolejny zbliżyły do siebie nie tylko różne kultury, ale przede wszystkim ludzi, którzy stali się twórcami żywej tradycji zarówno w jej oryginalnym wymiarze, jak również w formule współczesnej.

Uniwersalny język muzyki i tańca jest przestrzenią do budowania lepszej rzeczywistości opartej o podstawowe wartości, jakimi są równość, wolność i tolerancja. Jak podkreśla organizator wydarzenia, Piotr Szewczyk, najważniejsze to różnić się pięknie, a w różnicach dostrzegać wspólne przestrzenie do dzielenia się kulturą bez względu na okoliczności. Poznawanie i doświadczanie sprawiają, że otwiera się nie tylko nasz umysł, ale i serce. I takie właśnie były te folklorystyczne spotkania – pełne radości i dobrych emocji, wzajemnego przenikania się i budowania wspólnoty.

To, co dotychczas budziło lęk i niepewność, oswojone, pozwoliło uczestnikom festiwalu zdobyć nową, wielowymiarową perspektywę różnych kultur.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 r. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz partnera festiwalu w 2022 r. ORLEN. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata.

Zdjęcia: Okiem Fotoreportera