Cóż to była za sobota na Mystkowie!

Za nami I edycja Lachowskich Zapustów, połączona z I Przeglądem Tradycyjnego Śpiewu Lachów Sądeckich „Ciotcyne Śpiywonie” im. Władysławy Janus.
Karnawał w lachowskiej odsłonie spotkał się z wielkim zainteresowaniem, a mystkowski Dom Ludowy pękał w szwach, bo „Lachowskie Zapusty” przyciągnęły tłumy.

Wielkie święto kultury lachowskiej rozpoczęło się już od wczesnych godzin porannych w sobotę 19 lutego na Domu Ludowym na Mystkowie. W przesłuchaniach konkursowych I Przeglądu Tradycyjnego Śpiewu Lachów Sądeckich wzięło udział 38 osób, podzielonych na 3 kategorie wiekowe – dzieci, młodzież oraz dorośli. Poziom był bardzo wysoki, a komisja artystyczna pod przewodnictwem Pani Moniki Kurzeja (MCK SOKÓŁ) miała niełatwy wybór podczas przygotowywania protokołu. Ostatecznie Główną Nagrodę – „Lachoski Bukiecki” powędrowała do Pani Agaty Niepsuj z Ptaszkowej. W kategorii dziecięcej najlepsza okazała się Patrycja Skórnóg. Wśród młodzieży zwyciężyła Justyna Głowacka, a wśród dorosłych Damian Cwynar. Nagrody najlepszym śpiewakom wręczyli: Józefa Szczurek – Żelazko (poseł na Sejm RP), Marta Mordarska (Radna Województywa Małopolskiego), Piotr Gąsienica (Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ) oraz Wójt Gminy Kamionka Wielka – Pan Andrzej Stanek. Cały protokół można znaleźć poniżej:

Pomysłodawcą całego wydarzenia był nasz choreograf i kierownik artystyczny Patryk Rutkowski. Celem przeglądu było upamiętnienie zmarłej w ubiegłym roku, hafciarki, bibułkarki i tancerki ZR Mystkowianie – Władysławy Janus (dla zespolan Cioci Władzi). Dodatkowa cała impreza miała na celu:  ochronę, dbałość o ciągłość tradycji i popularyzację bogactwa kultury muzycznej Lachów Sądeckich; zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym śpiewem ludowym, umożliwienie prezentacji artystycznej śpiewaków ludowych; budowanie wielopokoleniowych i regionalnych więzi oraz dokumentację tradycji dla celów badawczych, naukowych i artystycznych.

Po przesłuchaniach, o godz. 16:00 przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowaliśmy ponad godzinny koncert, w którym prezentowaliśmy tańce Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz centralnej części regionu. Patrząc na reakcje oraz długie brawa przybyli goście byli zachwyceni. Obok Zespołu Regionalnego Mystkowianie w trzech odsłonach zaprezentowała się Kapela Cacani. Warto dodać że program wykonany został na starych instrumentach, które to kiedyś występowały na Sądecczyźnie, a wykonawcy wzorowali się na najstarszych dostępnych nagraniach i materiałach nutowych. W trakcie występów publiczność została poczęstowana pączkami, jak na prawdziwe zapusty przystało.

Po części tanecznej Radna Województwa Małopolskiego – Pani Marta Mordarska za całokształt działalności społeczno-kulturalnej, ochronę tradycji i spuścizny przodków poprzez krzewienie folkloru Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz pracę na rzecz społeczności lokalnej i całej Małopolski  odznaczyła Medalem Województwa Małopolskiego POLONIA MINROR dwóch członków Zespołów: Kamila Wiatr – złotym medalem oraz Jacka Głowackiego – medalem srebrnym.

Na zakończenie zgromadzeni goście oraz członkowie Zespołu oddali hołd zmarłej Władysławie Janus poprzez poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz odśpiewanie ludowej piosenki „Słonecko na zachodzie”, która była jednym z ulubionych utworów Cioci Władzi – już w sobotę piosenka została ogłoszona nieoficjalnym hymnem Lachowskich Zapustów. Warto zaznaczyć, że tablica pamiątkowa została przygotowana przez członków Zespołu – Kamila Wiktora oraz Jacka Głowackiego.

Po zakończeniu do godzin porannych trwała zabawa członków Zespołu wraz z uczestnikami przeglądu oraz członkami zespołów, m.in. Zespół Regionalny Istebna oraz Zespół Regionalny Skalnik.

ORGANIZATORZY:

  • Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa
  • Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej
  • Pracownia Stroju Ludowego SzafaEtnografa

WSPÓŁORGANIZAOR:

  • Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

PATRONAT HONOROWY:

  • Józefa Szczurek – Żelazko – poseł na Sejm RP
  • Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego
  • Honorowy Patronat Starosty Nowosądeckiego
  • Andrzej Stanek – Wójt Gminy Kamionka Wielka
  • Benedykt Poręba – Kierownik Zespołu Regionalnego Mystkowianie


PRZEGLĄD WSPIERAJĄ:

                   


PATRONAT MEDIALNY: