Projekt „Zakup strojów ludowych z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego dla Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa ” zakładał uzupełnienie garderoby, tj. zakup 154 elementów strojów (charakterystycznych dla regionu pogranicza lachowsko-pogórzańskiego) dla
członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie. Działanie w istotny sposób wpłynie na wzrost kapitału kulturowego i społecznego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej w Mystkowie.
Warto zaznaczyć, że działalność Zespołu jest przez wielu (również specjalistów) dostrzegana ze względu na samodzielną próbę ocalenia i odtworzenia unikatowego folkloru z części wschodniej etnograficznego regionu Lachów Sądeckich (pogranicze lachowsko-pogórzańskie). Zwrócono uwagę na wielopokoleniowy charakter Zespołu, który umożliwia powrót do własnych korzeni, który jednocześnie chroni unikatowe dziedzictwo tego regionu. Warto zaznaczyć, że Mystkowianie są jedynym Zespołem w Polsce, który prezentuje ten fragment folkloru Ziemi Sądeckiej. Członkowie Zespołu przy wsparciu kierownika artystycznego poprzez badania terenowe (wywiady etnograficzne z najstarszymi mieszkańcami wsi oraz zbieranie starych fotografii) zrekonstruowali w całości zapomniany na tych ziemiach strój ludowy. Uzupełnienie garderoby o brakujące elementy pozwoli na całościową prezentację folkloru Mystkowa, organizację czasu wolnego dla mieszkańców z utrudnionym dostępem do kultury oraz wzmocnienie więzi kulturowych z folklorem Lachów Sądeckich, co ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności.
Zakup strojów obejmował:
4 kaboty
4 gurmany
6 pasów
10 czepców białych
6 czepców haftowanych
12 zapasek haftowanych
6 koszul męskich
6 koszul damskich
6 gorsetów
4 wizytki
10 bluzek
10 par butów damskich
10 par butów męskich
20 kokard męskich
20 ciosków męskich
6 kamizelek
6 spodni męskich
8 płótnianek męskich
Wykonawca strojów:
SzafaEtnografa – jest to firma zajmująca się produkcją strojów ludowych. Jej idea ma na celu obalenie przeświadczenia, że kultura ludowa zarezerwowana jest tylko dla ludzi zajmujących się folklorem. Przy tworzeniu strojów ludowych są w ścisłym kontakcie z etnografami i folklorystami, by zachować odpowiedni charakter w zdobnictwie, kroju i wykonaniu odpowiednich elementów. Prowadzą także własne badania etnograficzne. Ich produkty są wykonywane zarówno ręcznie, jak i maszynowo –przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Ich stroje były wielokrotnie nagradzane i wyróżnianie przez etnografów.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024